10 پيش‏بيني مهم براي سال 2008 ميلادي و فراتر از آن

لینک به منبع         
تذکر: منبع غیردگرباش است

سردبيران مجله‏ي آينده‏پژوهی فيوچرست از سال 1985 تاكنون هر سال جالب توجه‏ترين ايده‏ها را كه در سال‏هاي آينده ممكن است مطرح شوند، شناسايي كرده و اين انديشه‏ها را در این نشريه‏ منتشر مي‏كنند. طي سال‏هاي اخير بخش چشم‏انداز اين مجله در بردارنده‏ي ايده‏هايي نظير اينترنت، واقعيت مجازي و پايان جنگ سرد بوده است كه در نگاه نخست به احتمال فراوان باورنكردني بوده‏اند، اما سرانجام به واقعيت پيوسته‏اند. در شماره‏ي جديد اين مجله 10 پيش‏بيني براي چشم‏انداز 2008 از اين قرار آمده است:
1. جهان تا سال 2025 يك ميليارد نفر ميليونر خواهد داشت. جهاني‏سازي و نوآوري فناورانه سبب افزايش درآمدها شده‏اند. با اين وجود، چالش‏هاي ديگري نظير كمبود آب مطرح شده است، اما برآيند روندهاي موجود نشان دهنده‏ي آن هستند كه تا سال 2025 در حدود يك ميليارد نفر به ثروت قابل توجهي دست خواهد يافت.
2. سبك و مدل لباس مانند فناوري‏ها و طعم‏ها ادغام شده و صنعت نساجي را متحول خواهد ساخت. پژوهشگران فعال در عرصه‏ي الياف هوشمند و پارچه‏هاي حسگر بر روي نوعي از مدل لباس فعاليت مي‏كنند كه پديده‏هايي نظیر شلوارهاي جين منتشر كننده‏ي رايحه، بندهاي حسگر ساعت مچي كه مانند كيف پول‏هاي ديجيتال عمل مي‏كنند و كفش‏هايي كه موقعيت شما را روي نقشه‏ها نشان خواهند داد، در پي خواهد داشت. اين فناوري‏ها مي‏توانند 400 ميليون دلار از سهم بازار نساجي را به خود اختصاص دهند و صنايع نساجي امريكا و اروپا را به رقبايي براي يكديگر تبديل كنند.
3. تهديد جنگ سرد ديگري با چين، روسيه يا هر دو مي‏تواند جايگزين تروريسم به عنوان مهم‏ترين نگراني در سياست خارجي امريكا شود. سناريوهاي جنگ با چين يا روسيه مانند برخوردها يا درگيري‏هايي كه ايالات متحده هم اينك درگير آن‏ها است، ممكن است در حال حاضر بي‏اهميت به نظر برسد. قدرت جهادی هاي تندرو و اسلام‏گرا گاهي در مقايسه با توانمندي‏هاي موشكي روسيه حتا بيشتر و تهديدكننده‏تر جلوه‏گر شده است. اما سياست خارجي امريكا بايد همچنان متمركز بر جلوگيري از اتحاد ميان قدرت‏هاي بزرگ باشد.
4. امكان جعل در پول و وسايل و ابزار و دادوستد، جهان را به سوي جامعه‏ي فاقد پول نقد سوق مي‏دهد. فناوري‏هاي پيچيده‏ي نظارتي بر هويت و اصالت پول‏ها و اوراق بها دار مي‏تواند تا 5 سال ديگر براي جاعالان حرفه‏اي به بازيچه‏اي براي سرگرمي تبديل شود. همين امر دست اندركاران امور مالي جهان را به سوي اين روند علاقمند كرده است كه به تدريج جامعه‏اي فاقد پول نقد را پديد آورند و از محمل‏هاي و ابزارهاي تجارتي بهره‏گيري كنند كه در آن‏ها نيازي به پول نقد نباشد. با اين حال، هنوز احتمال كلاهبرداري‏هاي پيشرفته حتا چنين جامعه‏ي بدون پول نقدي را تهديد مي‏كند.
5. كره‏ زمين در آستانه‏ي يك رويداد مضمحل كننده‏ي چشمگير قرار دارد. قرن بيست و يكم مي‏توانست شاهد فروپاشي جهان 100 تا 1000 بار وحشتناك‏تر از نابودي‏هاي پيشين كه بر روي كره زمين پديد آمده است، باشد. اين اعتقاد برخي از موسسات منابع طبيعي است. حفاظت از تنوع زيستي در هنگامي كه مصرف منابع طبيعي افزايش يافته، كار دشواري است و تنزل محيطي نيازمند فداكاري پيوسته از سوي كارشناساني است كه درك و شناخت خوبي از منافع اقتصادي جوامع محلي دارند. در اين صورت، مي‏توان پنداشت در قرن آينده حفاظت از محيط زيست و گونه‏هاي در آستانه‏ي انقراض دشوارتر از هر زمان ديگري خواهد بود.
6. آب در قرن 21 به ارزشمندي نفت در قرن 20 خواهد بود. كمبود آب تازه در سراسر جهان، به ويژه در شرايط دشوار و خشكسالي در هر دو جهان توسعه يافته و در حال توسعه به خوبي حس مي‏شود. امريكا به عنوان يكي از كشورهايي كه اين دغدغه را احساس كرده است، براي ايالت كاليفرنيا 13 تصفيه‏خانه‏ي آب را در نظر گرفته است كه تا دو دهه‏ي آينده 10 تا 20 درصد از آب آشاميدني اين ايالت را تامين خواهند كرد. افزون بر اين، مسوولان ايالت يادشده از هم اينك در انديشه‏ي تامين 90 تا 80 درصد مابقي آب آشاميدني موردنياز شهروندان اين ايالت هستند.
7. جمعيت جهان تا سال 2050 ممكن است بيشتر از آن چه كه در گذشته پنداشته مي‏شود، بشود و اين به علت شكل‏گيري زندگي‏هاي بهداشتي‏تر و افزايش طول عمر مي‏باشد. كاهش زاد و ولد در كشورهاي در حال رشد كمتر از آن چه كه پنداشته مي‏شد، گرديده است و طول عمر افراد در كشورهاي ثروتمندتر سبب شده است تا نرخ بيشتري از رشد جمعيت به اين كشورها تعلق يابد. در نتيجه سازمان ملل پيش‏بيني مي‏كند تا سال 2050 جمعيت جهان به 1/9 تا 2/9 ميليارد نفر برسد.
8. شمار آفريقايي‏هايي كه جان آن‏ها بر اثر سيل به مخاطره مي‏افتد تا سال 2080 به 70 برابر رقم كنوني خواهد رسيد. شهرسازي سريع در آفريقا رو به گسترش است، با اين حال هنوز مناطق روستايي در سراسر اين كشور يافت مي‏شوند كه در معرض مخاطرات ناشي از سيل قرار دارند و مسيرها و جاده‏هاي زيادي هر ساله بر اثر سيل از ميان مي‏رود. با در نظر گرفتن افزايش سطح آب درياها تا حدود 38 سانتيمتر در سال 2080، شمار ‏آفريقايي‏هايي كه ممكن است در معرض مخاطره سيل گرفتگي قرار گيرند، از 1 ميليون به 70 ميليون خواهد رسيد.
9. افزايش بهاي منابع طبيعي مي‏تواند هجوم تمام عيار به سوي منابع قطبي را در پي داشته باشد. امروزه تنها منابع نفتي و گازي قطب‏ها مهم نيستند، بلكه معادن نيكل، مس، روي، ذغال سنگ، آب تازه‏ي آشاميدني، جنگل‏ها و منابع پروتيني نظير ماهي نيز در اين مناطق قطبي حايز اهميت هستند. افزايش بهاي منابع عادي ممكن است گرايش به سوي اين منابع را افزايش دهد.
10. موجوديت‏هاي مصنوعی تصميم‏هاي بيشتري را در پيش خواهند گرفت. رشد شبكه‏هاي الكترونيكي، روبات‏ها، هوش مصنوعي و ديگر گونه‏هاي حيات مصنوعي همگي سبب افزايش اتخاذ تصميم‏هاي مالي، بهداشتي، آموزشي و حتا سياسي در ميان ما شده‏اند. ادامه‏ي اين روند و پيچيدگي‏ فناوري‏ها مي‏تواند تعداد اين تصميم‏ها را افزايش دهد و اين سبب خواهد شد كه در قرن آينده با چنين تصميم‏هايي بيشتر از امروز روبه‏رو شويم.

~ توسط 4pesar در فوریه 18, 2008.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: