آگاهی و اراده رمز موفقیت هــمـ ــجــنـ ــســـ ــگــ ــرایـ ـان ترکیه

به نقل از: نشریه مــ ـاهـــ ــا
لینک به منبع       

turkey-flag

ترکیه کشور همسایه ماست، داد و ستد فرهنگی یکی از ریشه های مهم دوستی دو ملت ایران و ترکیه است، کمال آتاتورک و رضــا شاه تقریبآ همزمان به قدرت رسیدند و هر دو در پی آبادی و مدرن کردن کشور خود بودند، اکثریت جمعیت هر دو کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، اما بخشی کوچکی از خاک ترکیه در اروپا واقع شده، ترکیه عضو پیمان نظامی ناتو است و میخواهد وارد اتحادیه اروپا بشود پس ناچار است به تعدیل قوانین خود و همسو کردن آنها با قوانین کشورهای اروپایی تن در دهد. در همین رابطه است که قانون اعدام را لغو می کند، حقوق کردها و زنان را تا حدودی برسمیت می شناسد، و طبیعی است که اینهمه باعث شود که باد در بادبان کشتی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه وزیدن بگیرد، اما آیا دلیل موفقیتهای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه را همین باید دانست، یعنی عامل خارجی؟ یا خود تلاشها و مبارزات و کوششهای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در کشور همسایه ما علت اصلی موفقیتهای آنهاست؟

سازمانهای مدافع حقــوق بــشــــر و هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه از اهمیت عضویت کشور خود در اتحادیه اروپا آگاهند اما تسلیم ناسیــونالــیــــس کــور ترک که میگوید ما نباید از نقض حقــوق بــشــــر در ترکیه حرف بزنیم مبادا که اروپا عضویت ما را رد کند، نمی شوند و آگاهانه فشار داخلی و بین المللی بر دولت متبوع خود برای رعایت حقوق شهروندان ترک را افزایش داده اند.

کشور ما نمی خواهد به عضویت اتحادیه اروپا درآید اما به داد و ستد و روابط سیاسی و اقتصادی با اروپا و جهان نیازمند است. سازمانهای زنـــان، گروههای حقــوق بــشــــری، زندانیان ســیـــاســـی و تشکلات کارگری تا حدودی از این اهرم استفاده کرده و از جهانیان می خواهند که در تنظیم روابط خود با ایران موضوع حقــوق بــشــــر را در نظر بگیرند اما موضوع حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ایران کماکان مسکوت مانده. چرا؟ آیا سکوت و دست رو دست گذاشتن خود هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ایران دلیل آن است یا تنگ نظریهای گروههای حقــوق بــشــــری کشور؟یا …؟؟ اما بدون شک رخوت، کناره گیری و بی تفاوتی بخش بزرگی از هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشور یکی از این دلائل است.
با هم به تجارب مبارزاتی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشورهمسایه ترکیه و موفقیت های آنان نگاهی بیندازیم

هیچوقت در قانون رسمی ترکیه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ممنوع نبوده اند (گفته می شود که در قانون زمان شاه هم همینطور بوده) با اینهمه مذهب ، فرهنگ و کدهای اخلاق عمومی و نظامیان با کودتا بقدرت رسیده، هیچوقت مجالی برای خودآگاهی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان نگذاشته اند. تنها در سالهای اول دهه نود میلادی است که تعداد کمی از هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترک تحرکی از خود نشان می دهند. امروز یعنی حدود 15 سال بعد، موقعیت هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ترکیه با ما هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ایران قابل مقایسه نیست و آنها در شرایط بسیار بهتری بسر می برند هرچند که هنوز راه درازی در پیش دارند. امروز دو سازمان عمده هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ترکیه فعالیت می کنند. یکی به اسم لامبـــدا استانبول و دیگری به اسم کائوس جی ال.

گروه لامــبــــدا استانبول در ماه هفتم سال 1993 میلادی توسط 15-10 نفر از افراد داوطلب تشکیل گردید.

از سال 1992 تا 1993 یک سری فعالیتها با مضمون آزادی جــ ـنــ ــســ ــی توسط گروهی که خود را گروه رنگین کمان معرفی می کرد، در شهر استانبول صورت می گرفت. وقتی شهردار استانبول فعالیت آنها را ممنوع کرد، تعداد 15-10 نفر از هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان دواطلبانه گروهی را با هم تشکیل دادند و آن را لامبدا استانبول نام نهادند( ماه هفتم سال 1993). این گروه امروز به یکی از دو گروه عمده هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترک بحساب می آید و در طی سالها فعالیت اعتبار محلی و جهانی وسیعی بدست آورده است. فعالیتهای لامبدا استانبول بصورت خودجوش و داوطلبانه صورت می گیرد یعنی اگر چند نفر هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرا پیدا شوند که به کار یا موضوع خاصی علاقه دارند از آنها درخواست می کند تا خودشان دنبال قضیه رفته و برنامه را اجرا کنند. و از این طریق تعداد داوطلبان و حوزه های فعالیتها گسترش می یابند. جلسات دور هم جمع شدن هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در روزهای یکشنبه که حدود 30 تا 50 نفر در هر جلسه شرکت می کنند، برنامه ماهانه نمایش فیلم که درهر نمایش 50 تا صد نفر شرکت می کنند، از این جمله اند.

این گروه بر اساس تعداد افرادی که داوطلبانه حاضر به کار کردن هستند و بر اساس استعداد های موجود فعالیتهای دیگری هم انجام می دهد از جمله در سال 1994 چند نفری که به تهیه و اجرا برنامه رادیویی علاقمند بودند، دور هم جمع شده و بمدت یکسال و نیم تمام برنامه رادیویی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان تهیه و پخش می کردند که شبهای یکشنبه بین ساعت 12 تا یک نیمه شب اجرا می شد و با انتخاب برنامه های متنوع و موسیقی خوب توانست توجه شنوندگان غیر هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرا را هم به خود جلب کند و به این طریق در جلب حمایت اجتماعی برای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان موفقیت زیادی داشت. کار داوطلبانه دیگر تشکیل گروهی است که هدف آن برجسته کردن مسئله خشونت بر علیه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در جامعه ترکیه است. این گروه داوطلب جزوه ای در باره خشونت بر علیه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان منتشر کرد که در آن راههای مقابله با خشونت و اینکه فرد در زمان مواجه شدن با خشونت و بعد از آن چه کاری باید بکند توضیحات مفصلی داده شده بود و هزاران نسخه آن را پخش کردند. پروژه دیگر گروه لامبدا دایر کردن کتابخانه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان استانبول است که در آن کتابخانه، مجلات، فیلم، کتاب و… درباره هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایی نگهداری میشود و همه آنها را افراد داوطلبانه در اختیار کتابخانه گذاشته اند و افراد دواطلب و علاقمند هم آن را می گردانند و هر کسی میتواند به آنجا مراجعه و به کتاب یا مجله مورد علاقه خود دسترسی پیدا کند. برگزاری سمپوزیوم ها و جلسات و نشست های مختلف از دیگر اقدامات خوب گروه لامبدا می باشد از جمله در سال 2003 و 2004 با همکاری دانشگاه بیگلی استانبول دو سمپوزیوم در رابطه با مسائل هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه برگزار کرد. همچنین در چندین تظاهرات مختلف با نام خود و با برافراشتن پرچم رنگین کمان شرکت کرده اند. یا برای ایجاد تغییرات به نفع هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در قوانین ترکیه با دیگر گروه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشور که مرکز آن در آنکارا است دست به فعالیتهای مشترکی می زند که رفتن به مجلس ترکیه و ملاقات با اعضاء کمیسیون قضایی مجلس و مذاکره در باره حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در قوانین یکی از نمونه های آن می باشد. تلاش گروه لامبدا در سال 1993 برای برگزاری یک نشست بین المللی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ترکیه با شرکت نمایندگان سازمانهای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشورهای مختلف، وکلا ترک، هنرمندان و تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا با مخالفت دولت مواجه شد و به جایی نرسید اما لامبدا عقب نشینی نکرد و با انجام اعتراضات و تماس با سازمانهای جهانی و خبرگزاریها موفق شد خبر مخالفت دولت ترکیه با حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان را در روزنامه های محلی، خبرگزاریهای جهانی و سازمانهای جهانی حقــوق بــشــــر منعکس کند طوری که کنگره آمریکا و کمیسیون حقــوق بــشــــر پارلمان اروپا در گزارشات خود در مورد وضعیت حقــوق بــشــــر در ترکیه موضوع نقض حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان را هم وارد کردند. این حمایت جهانی به کند شدن لبه حملات و مخالفتهای دولت با هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان گردید و آنها را برای مبارزه بیشتر امیدوارتر کرد. لامبدا استانبول برای تثبیت حمایتهای بین المللی کسب شده، در همان سال 1993 بعضویت ایلگا ( سازمان جهانی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان) در آمد.

انجمن مبارزه با ایدز ترکیه هرچند که در ابتدا به مسائل هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان بی توجه بود اما شرکت داوطلبانه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در فعالیتهای آن انجمن و گرفتن مسئولیت عملی در آگاهی رسانی درباره خطر ایدز، و همچنین تلاشهای گروه لامبدا باعث تغییر رویه انجمن مبارزه با ایدز نسبت به حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان گردید تا جایی که امروز این انجمن روابط و همکاریهای وسیع و نزدیکی با گروههای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان دارد که انتشار جزوه مشترکی در رابطه با راههای جلوگیری از گسترش ایــدز از این نمونه همکاریها است. البته سازمان بهداشت جهانی هزینه این جزوه را متقبل شده بود.
چند سال بعد دومین تلاش هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترک برای برگزاری یک نشست بین المللی باز هم با شکست مواجه شد ولی آنها با استفاده از روابط و تماسهای بین المللی ، اینترنت و خبرگزاریها از جمله خبرگزاری رویتر اینبار بطور وسیعی به موضوع مخالفت ترکیه با حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان جنبه جهانی دادند و همین باعث شد که سیل اعتراضات جهانی بسمت وزارت کشور و وزارت فرهنگ ترکیه سرازیر شود.
در سال 1996 کنفرانس سازمان ملل در مورد جمعیت جهانی در ترکیه برگزار گردید و گروه لامبدا با همکاری یکی از سازمانهای ترک موفق به شرکت در ان کنفرانس گردید. همین ابتکار باعث جلب حمایت و کسب اعتبار وسیعی برای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان گردید طوری که برای اولین بار روزنامه های ترکیه در مورد فعالیت گروه لامبدا گزارشاتی منتشر کردند.
در همین سال گروه لامبدا و کمیسیون جهانی حقــوق بــشــــر هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان با هم بیانیه مشترکی را منتشر نمودند که در آن به سرکوب و خشونتهای وارده به هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان و ترانس ســکشــــوالها در خیابان اؤلکر(Ulker ) اعتراض شده بود. این بیانیه هم در ترکیه و هم در کشورهای دیگر انعکاس خوبی داشت طوری که بعضی از نمایندگان سازمانهای حقــوق بــشــــر و دولتهای اروپایی از آن خیابان بازدید کردند تا از نزدیک با اوضاع آشنا شوند.
لامبدا استانبول در سال 1998 اولین کنفرانس رسمی و علنی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ترکیه را برگزار کرد. در این کنفرانس تعداد زیادی از هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترک از جمله تعدادی از اعضاء گروه » دختران ســافو» ( یک سازمان لـ ـزبـ ـیــ ــن فــمــیــنــیســـــت ترکیه) و همچنین تعدادی از اعضا گروه «گـ ــی ترک» ( یک سازمان متعلق به هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترک در آلمان) شرکت کردند. از آن روز به بعد این کنفرانس هر شش ماه یکبار برگزار می شود و شرکت کنندگان در مورد وضعیت هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشور، حقوق آنها در قانون و راههای مبارزه و کسب حقوق بیشتر برای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان را بررسی می کنند.

از دیگر اقدامات لامبدا استانبول همکاری با دیگر گروههای اجتماعی است که برای نمونه میتوان به شرکت لامبدا در تظاهرات اول ماه مه ( 11 اردیبهشت – روز جهانی کارگر) و شرکت در تظاهرات زنان ترکیه بمناسبت 8 مارس روز جهانی زن، شرکت در فستیوالهای مختلف در دانشگاهها، شرکت در فستیوال موسیقی آلترناتیو و…. نام برد. هدف لامبدا از اینگونه همکاریها با دیگر گروههای اجتماعی این است که از یکطرف از مبارزات دیگر گروهها در جامعه حمایت و پشتیبانی بعمل آورد تا آنها هم از هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان حمایت کنند و هدف دیگر علنی شدن هر چه بیشتر و نشان دادن حظور هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در همه جای جامعه می باشد.

در تاریخ 26 ماه مه 2002 (مصادف با سی و سومین سالگرد شورش معروف به استون وال هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان آمریکا) لامبدا استانبول برای اولین بار صاحب یک محل رسمی می شود که با ترتیب جشن بزرگی این محل را رسمآ افتتاح می کنند که امروز دفتر رسمی لامبدا در آن قرار دارد.

گروه کائوس چی ال (KAOS GL)

در سال 1994 هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان فعال در «انجمن حقــوق بــشــــر» شهر آنکارا با همکاری تعدادی دیگر، کمیسیون جدیدی بنام » کمیسیون حقــوق بــشــــر هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان» بعنوان شعبه ای از «انجمن حقــوق بــشــــر» آنکارا درست کرده و شروع به فعالیت می کنند.
بخشی از اعضا این کمیسیون جدید تقریبآ همزمان دست به انتشار مجله ای بنام کائوس جی ال میزنند در همان سال هیئت مدیره جدید «انجمن حقــوق بــشــــر» آنکارا از برسمیت شناختن کمیسیون حقــوق بــشــــر هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان بعنوان زیر مجموعه خود مخالفت می کند و آن را تعطیل می نماید. در اعتراض به این اقدام تمام هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان عضو انجمن مزبور از آن کناره گیری می کنند که بعدآ تعدادی از آنها به منتشر کنندگان مجله کائوس چی ال می پیوندند و سازمان کائوس جی ال را بعنوان یک گروه مستقل هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان تشکیل می دهند که تا همین امروز هم بعنوان یک گروه جدی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه فعالیت می کند.
گروه مزبور در توضیح علت وجودی خود می نویسد: » اتحاد و متشکل شدن هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کلید و راه حل اصلی آزادی آنها است، تلاش برای گوش دادن به صداهای تنها و منزوی از طریق تقویت و ایجاد همبستگی بین هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان، مبارزه با داغ و ننگ و برچسب ها همچون بیمار یا منحرف جــ ـنــ ــســ ــی خواندن هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان، ما را به جهتی سوق داد که متشکل شویم و برای ایجاد جهانی که خواهان آن هستیم به اعمال سیاست روی آوریم. موجودیت گروه کائوس ناشی از این نیاز است که نشان دهیم که هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایی تنها در باره سـ ـکـــ ـس نیست، هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایی نه در رختخواب شروع می شود و نه در رختخواب پایان می گیرد، بلکه یک نوع روش زندگی است.»
در مورد اینکه آیا کائوس جی ال یک گروه سیاسی متعلق به هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان است و مبارزه برای حقوق آنها را یک موضوع سیاسی می کند، جواب می دهد که :»به نسل بعد از کودتای نظامی سپتامبر 1998 اینطور آموخته شده که سیاست ضرر آفرین است و دخالت در سیاست بمعنای عدول از راه حق می باشد . اما این نکته فراموش شده که خود این تعریف از سیاست، سیاسی است همچنین همانطور که فمــینــ ــیــستــهای دهه هفتاد اروپا اعلام کردند { آنچه شخصی است سیاسی هم می باشد }. سیاست در بطن شیوه زندگی انسانها قرار دارد؛ چگونگی لباس پوشیدن، چگونگی ایجاد رابطه با هم و…… و این گفته که دگــرجــنـــســـگرایی تنها و تنها گرایش طبیعی و قانونی است همانقدر سیاسی است که جمله عکس آن یعنی این گفته که هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایی یک هویت طبیعی جــ ـنــ ــســ ــی است.»
گروه کائوس جی ال از همان ابتدای تاسیس به تماس و همکاری با هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه ای مقیم خارج دست زد و از آن طریق توانست ارتباط و رابطه خوبی با جنبش هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در کشورهای مختلف و سازمانهای جهانی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان برقرار کند.
این گروه ایجاد رابطه و داد و ستد با هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشورهای همسایه ترکیه را هم جزء برنامه های خود می داند که البته تا حدود کمی موفق شده اند اما دست اندرکاران آن آرزو دارند که روزی کنفرانس وسیعی با شرکت نمایندگان هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان کشورهای همسایه از ایران و سوریه و عراق گرفته تا یونان و قبرس و کشورهای بالکان، در ترکیه برگزار کنند.
گروه کائوس چی ال علاوه بر انتشار مجله » کائوس جی ال» دارای یک مرکز فرهنگی هم هست.: «هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه در خفا زندگی می کنند نه بطور علنی در جامعه، هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایی در خانه خصوصی، کلوبها، شبها در یکی دو خیابان معروف و در حمام عمومی اتفاق می افتد. اما ما معتقدیم که هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان به بیشتر از اینها نیاز دارند. به این دلیل آپارتمانی را تبدیل به مرکز فرهنگی کائوس جی ال کردیم چرا که این یک نیاز بود، جایی که هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان آن را متعلق به خودشان بدانند و این قدمی در راه علنی شدن است ، قدمی در راه نفی حاشیه ای بودن در جامعه.
«چه کسانی از این مرکز فرهنگی استفاده می کنند؟ » این محل بروی همه هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان و گروههای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان باز است و میتوانند از آن استفاده کنند. همچنین گروههای سیاسی که هوموفوبیک( مخالف و یا ضد هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرا) نیستند هم میتوانند از آن استفاده کنند. ما سعی می کنیم این محل را به جایی برای خلاقیت و همبستگی تبدیل کنیم. برگزاری نمایشگاه عکس، سمینارهای هفتگی، نمایش فیلم، کنفرانس های مختلف و دایر کردن کلاس زبان انگلیسی از جمله فعالیتهایی است که در این مرکز صورت می گیرد. با این مرکز ما (هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان) خود را به جامعه نشان می دهیم و همچنین جایی برای ارتباط و تماس هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان با هم درست کرده ایم»
هزینه مالی این فعالیتها از کجا تامین می شود؟ » کائوس جی ال به هیچ حزب و یا مرکز اقتصادی وابسته نیست و کاملآ مستقل می باشد. اکثر هزینه ها را خود اعضا و فعالان از جیب خود پرداخت می کنند. البته بنیاد استرا ئیآ (1)
(ASTRAEA= A National Lesbian Action Foundation in the United State )
در دو نوبت یکبار چهار هزار و پانصد دلار و یکبار پنج هزار دلار به ما کمک کرد که پول اول صرف خرید کامپیوتر، اسکانر و نمابر شد و پول دوم بخشی از هزینه ایجاد مرکز فرهنگی شد چون ایجاد یک مرکز فرهنگی هزینه ای بیشتر از پنج هزار دلار می طلبد. اما بعد از آن فقط کمک های مالی خود افراد باعث ادامه کار مرکز شده است.
برنامه آینده شما چی هست؟ » ما خوشحالیم که بسیاری از برنامه هایی که فبلآ در دستور کار ما بوده متحقق شده اند. و برای آینده فعلآ یک سری ایده داریم که شامل اینها می شود؛ ایجاد یک مرکز نشر، ایجاد یک مرکز مشاوره روانی، انجمن حقوقدانان مدافع حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان، تشکیل شبکه همبستکی با هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان زندانی، یک مرکز بهداشتی، و خانه ای برای نگهداری از سالمندان هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرا.
یکی از دلائل موفقیت سازمانها و تشکلات هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه همکاری این کشور با اتحادیه اروپاو درخواست عضویت در این اتحادیه است و ناچارآ باید بخش عمده ای از قوانین خود را با قوانین اتحادیه اروپا همسو کند. لغو حکم اعدام در ترکیه، کنار گذاشتن سختگیریهای قبلی در مورد کردهای این کشور، تصویب قوانین بهتر در مورد حقوق زنان و عدم سختگیری در مورد هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان همه در این رابطه است اما هشیاری خود هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه و استفاده از اهرم فشار داخلی و بین المللی به دولت مطبوع خود دلیل عمده موفقیت های آنان می باشد. برای نمونه دولت ترکیه برای همسو کردن قانون مربوط به جرائم خود با قوانین کشورهای اروپا تغییراتی را در قوانین خود وارد کرد اما تبعیض بر اساس گرایش جــ ـنــ ــســ ــی را مسکوت گذاشت. در نتیجه سازمان کائوس جی ال طی نامه ای به رئیس پارلمان اروپا و دفتر نمایندگی این اتحادیه در ترکیه ارسال و از آنان درخواست کرد که برای وارد کردن ماده ای در مورد جرم دانستن تبعیض بر اساس گرایش جــ ـنــ ــســ ــی افراد، در مذاکرات خود با دولت ترکیه به این دولت فشار وارد کنند یا در پائیز سال گذشته (2004) بمدت 10 ماه کنفرانسهایی را با موضوع » حقــوق بــشــــر و هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ترکیه» در بسیاری از شهرهای این کشور برگزار کرد که دستاوردهای زیادی به همراه داشت. از جمله برای اولین بار در تاریخ، دولت ترکیه با ارسال نمایندگان رسمی در این کنفرانسها شرکت کرد، همچنین از سفارتخانه های کشورهای مختلف هم دعوت شده بود که سفارتخانه های آمریکا، استرالیا، آلمان، نروژ، بریتانیا، دانمارک و هلند نمایندگانی به کنفرانس اعزام کردند. علاوه بر آن، نمایندگان سازمانهای مختلف زنـــان ترکیه، نمایندگان سازمانهای مختلف حقــوق بــشــــر، مشاور سازمان ملل در امور ایــدز، نماینده سازمان بهداشت جهانی، انجمن روانپزشکان ترکیه، سازمان عفو بین الملل و رئیس سازمان جهانی هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان(ایــلـگــا) هم در این جلسات شرکت نمودند. حضور تعداد زیادی خبرنگار و گزارشگر داخلی و خارجی باعث شد که اخبار این جلسات وسیعآ در وسائل ارتباط جمعی داخلی و خارجی منعکس شود. در ادامه همین تلاشها بود که در ابتدای سال جاری میلادی هم انجمن حقــوق بــشــــر ترکیه کنفرانسی را با موضوع » گرایش جــ ـنــ ــســ ــی و تبعیض» برگزار کرد که در آن در باره موضوعات » گرایش جــ ـنــ ــســ ــی و قانون بین الملل» و «حقــوق بــشــــر و تبعیض جــ ـنــ ــســ ــی» و «جنبش حقــوق بــشــــر و حقوق هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان در ترکیه» سخنرانی شد.

———————————————————–

(1) در کشورهای غربی تعداد زیادی از سازمانها و بنیادهای خیریه مانند هستند که یا توسط هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان پولدار و یا بصورت دسته جمعی و با مشارکت هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ایجاد شده اند. هزینه آنها هم عمدتآ از طریق هدایا و کمک های مالی خود هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان تامین می شود و گاهی هم اتفاق می افتد که هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ارث خود را برای آنها می نویسند. هدف اینگونه بنیادها کمک مالی به گروهها و سازمانهای هــمــ ـجــ ــنــســـ ـگــرایان ( گاهی در سطح ملی و گاهی در سطح جهانی) می باشد.، گروههایی که امکان، علاقه و توان کار دارند اما بدلیل مشکل مالی نمی توانند پروژه های خود را به پیش ببرند از اینگونه سازمانها کمک مالی موقت دریافت می دارند.

آدرس سایت کائوس جی ال:

http://www.kaosgl.com

آدرس سایت لامبــدا استانبول:

http://www.lambdaistanbul.org

~ توسط 4pesar در ژانویه 11, 2008.

یک پاسخ to “آگاهی و اراده رمز موفقیت هــمـ ــجــنـ ــســـ ــگــ ــرایـ ـان ترکیه”

  1. درکش برای من خیلی سخت بود اما با مطالعه این مقاله شما وتحقیقات بیشتر کمی برایم اسان گشت .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: