کارت پستالهای "نه! به لایحه حمایت خانواده"؛ و پیامی در راه… ( میدان زنان )

لینک به منبع        
تذکر: منبع غیردگرباش است

چند روزی از انتشار اولین اخبار مربوط به لایحه حمایت خانواده نگذشته یود که گروه «میدان زنان» تصمیم گرفت کاری جدی درباره آن انجام دهد. اولین قدم پیدا کردن و خواندن دقیق متن لایحه ای بود که می گفتند چند همسری را رواج می دهد. زمانی که هنوز کمتر کسی از فعالان حقوق زنان متن لایحه حمایت از خانواده را خوانده بود، با کمک دوستان خبرنگارنمان توانستیم به اصل لایحه دسترسی پیدا کنیم و تازه آن وقت بود که متوجه شدیم اشکالات لایحه تنها به ماده 23و رواج چند زنی محدود نمی شود؛ لایحه، تمامی تلاشهای همه مایی که سالیان سال برای حقوق خانواده برابر مبارزه کرده بودیم به سخره گرفته بود.

طرح: نگین احتسابیان

بخش قابل توجهی از کار ما در سایت میدان زنان معطوف روشنگری درباره لایحه حمایت خانواده شد؛ می خواستیم نشان دهیم که این لایحه، لایحه حمایت از خانواده مردسالار است؛ گوشه- کنارهای ضد زن آن را زیر ذره بین قرار دادیم و درباره آن نوشتیم اما از همان ابتدا هم می دانستیم که تنها نوشتن و روشنگری درباره لایحه کافی نیست. می دانستیم بسیاری از زنان نه به اینترنت دسترسی دارند و نه حتی روزنامه هایی را که می خواستیم پلی باشد بین حرفهای ما و ذهن آنها، می خوانند. اما این را هم می دانستیم که همه زنان، صرفنظر از تفاوتهایی که از نظر عقیده، طبقه و تحصیلات با هم دارند، به محض اینکه درباره مفاد لایحه آگاهی پیدا کنند، در مخالفت با آن یکصدا و هم عقیده هستند. نیاز به راهی داشتیم که زنان را از مفاد لایحه آگاه کند و صدای اعتراض آنها را به تصمیم گیران درباره لایحه برساند. نیاز به راهی داشتیم که روند تصویب لایحه را متوقف کنیم.

طرح: نگین احتسابیان

در نخستین روزی که گروه میدان زنان دور هم نشسته بود تا درباره «چه باید کرد» با لایحه حمایت خانواده تصمیم بگیرد، ابتدا این ایده مطرح شد که از زنان بخواهیم برای نمایندگان مجلس نامه بنویسند، از تجربه های زندگی شخصی خود سخن بگویند و به لایحه حمایت خانواده اعتراض کنند.چند تایی از ما که پیگیر تر بودند به دنبال تحقق این ایده رفتند و در نهایت، تعدادی از زنان، نامه هایی که از دلشان برآمده بود را در حالی که می پرسیدند: «فایده ای هم دارد؟!»، نوشتند و فرستادند.  اما در همان جلسه ایده فراگیر دیگری جای این فکر اولیه را گرفت و آن، ارسال کارت پستالهایی برای نشان دادن اعتراض زنان به لایحه حمایت خانواده به نمایندگان مجلس یود؛ ایده ای که بدون همکاری نگین احتسابیان و آذر علی طراحان کارت پستالها، عملی نمی شد. دو طراحی که وقتی از آنها برای همراهیشان تشکر کردیم گفتند: این، وظیفه ای بود که باید انجام می دادیم، مگر ما چه فرقی با شما داریم؟!

طرح: نگین احتسابیان

اینگونه بود که 2000 کارت پستال «نه! به لایحه حمایت از خانواده مردسالار» چاپ شد و دست به دست، میان فعالان جنبش زنان گشت تا به دست دانشجویان شهرستانی، از همدان و ورامین گرفته تا اصفهان و زنجان برسد، تا زنان خانه دار جنوب شهر ببینند و بگویند: «500 تومان، قمیت کارتها، خیلی برایمان گران است، اما می ارزد»، تا هر یک از ما تجربه ای متفاوت داشته باشیم از فروختن و پخش کردن کارتهای اعتراض به لایحه حمایت خانواده؛ تجربه هایی که بعضی از آنها در روزهای آینده در میدان منتشر خواهد شد.

عکس: مریم مجد

حالا، کمتر از دو ماه از چاپ و انتشار کارت پستالهای اعتراض به لایحه می گذرد؛ از آن روزهای تمبر زدن روی پاکتها و رفتن اینجا و آنجا  برای پیدا کردن آدمهایی که کارتها را، مطالب پشتشان را قبول داشته باشند و حاضر باشند آنها را امضا کنند و برای نماینده های مجلس پست کنند، یک ماهی گذشته است و ما مانده ایم و کارت پستالهایی که هراه طولانی طی کرده، همه اش فروش رفته، پخش شده، امضا شده، با پست  فرستاده شده برای نماینده های مجلس و تجربه ای به یاد ماندنی از روزگاری که خیلی ها می گویند هیچ کاری در آن نمی شود کرد.

طرح: آذر علی

ما مانده ایم و راه طولانی پیش رو: لایحه حمایت خانواده نباید تصویب شود تا زمانی که ازدواج مجدد و موقت را حمایت می کند، تا زمانی که برای مهریه مالیات  وضع می کند و حضور قاضی زن را در دادگاههای خانواده به رسمیت نمی شناسد. لایحه حمایت خانواده نباید تصویب شود بی حق طلاق، حق حضانت برای مادران، حق خروج از کشور بدون اجازه شوهر، حق اشتغال و تحصیل بی هیچگونه محدودیت برای زنان شوهردار، و حق دادن تابعیت مادری به فرزندان.

حالا، کمتر از دو ماه بعد از پخش شدن همه کارتها، ما، اینجا هستیم که بگوییم کاری کرده ایم کارستان، که بگوییم کارتها را در بعضی از شهرستانها پرینت رنگی می گیرند و می فرستند برای نمایندگان مجلس، بگوییم اگر به دنبال خریدن و امضا کردن و فرستادن کارتها بوده اید و گیرتان نیامده، نگران نباشید چون دارد تجدید چاپ می شود، بگوییم ما، به همراه همه آنهایی که به موقع، اعتراض زنان را به لایحه حمایت خانواده منعکس کردند، اینجا هستیم تا نگذاریم صدایمان و تاریخ این همه حق خواهی مان نایده گرفته شود.

~ توسط 4pesar در ژانویه 5, 2008.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: