10 اثر گران قیمت نقاشی جهان

لینک به منبع

10 اثر گران قیمت نقاشی جهان
هنر‌میلیون دلاری

شهرام شریف
آثار نقاشی همواره از گران‌قیمت‌ترین آثار هنری به شمار آمده‌اند و در حراج‌های هنری بالاترین قیمت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. بسیاری از این آثار متعلق به کلکسیون دارهای شخصی یا افراد ثروتمندی است که این آثار را خریداری کرده‌اند.

قیمت‌گذاری بسیاری از این آثار مشخص نیست و دلایل محبوبیت و گران‌تر بودن آنها نسبت به سایر آثار هنرمندان نیز معلوم نیست. گران قیمت‌ترین آثار هنری در واقع نشان دهنده گران‌ترین آثار هنری نیستند چه بسا آثاری به مراتب گران قیمت‌تر باشند که چون هنوز به حراج راه نیافته‌اند، قیمت گذاری نیز نشده‌اند. با این حال از روی آثاری که به حراجی‌ها راه یافته‌اند، می‌توان لیستی از 10اثر بزرگ گران قیمت را دریافت كرد که بیش از نیمی‌از آنها متعلق به پیکاسو و ونگوگ هستند. برای بسیاری از این آثار‌میلیون‌ها دلار جابه‌جا شده است؛ اما بسیاری از این نقاش‌ها در دوران زندگی خود با فقر و کم‌پولی دست به گریبان بودند.
1 – یک پسر با پیپ ( 104‌میلیون دلار)
شاهکار سال 1905 پابلو پیکاسو (1881- 1973)با عنوان «یک پسر با پیپ» گران قیمت‌ترین اثر نقاشی جهان نام گرفته است. این اثر در سال 2004 در یک حراجی در نیویورک به قیمت 104‌میلیون دلار به یک فرد ناشناس فروخته شد. با فروش این اثر به این میزان عنوان برترین اثر از «دکتركچت» ونگوگ پس گرفته شد. «دکتر كچت» در 1990 به قیمت 5/82میلیون دلار فروخته شده بود. پیکاسو «پسر و پیپ» را در دوران آغازین کار نقاشی و در 24 سالگی کشیده است. در این اثر یک پسر پاریسی در حالی که تاج گلی از رز را برسر نهاده و پیپی نیز در دست چپش قرار داده، سوژه اصلی است. این اثر حتی پیش از فروش نیز رکورد قیمت اولیه را با 70‌میلیون دلار شکسته بود.
گران قیمت‌ترین اثر پیکاسو پیش از این «زن دست به سینه» بود که در سال 2000 به قیمت 50‌‌میلیون دلار به فروش رفته بود.
از 10اثر گران قیمت جهان که در حراجی‌ها به فروش رفته، 4 اثر متعلق به پیکاسو بوده است. نام اصلی او پابلو دیه گو جوزه فراچسکو دی پائولو جان نوچوموچنو ماریا دلوز رمدیوس سیپریانو دلا سانتیسما‌ترینیداد کلیتو رویزاست .
او یکی از مشهورترین نقاشان جهان و به همراه جورج براک پدیدآورنده سبک کوبیسم به شمار می‌رود. به گفته مادرش اولین کلمه‌ای که او یاد گرفت و گفت piz خلاصه شده lapiz (به معنی قلم) بود.
این اثر پیکاسو پیش از این متعلق به خانواده ویتنی بود. جان ویتنی سفیر آمریکا در انگلستان این نقاشی را در 1950 به قیمت 30‌میلیون دلار خرید که به پول سال 2004 بالغ بر 229‌هزار دلار می‌شد. این نشان می‌دهد به رغم آنکه این اثر از خانواده ویتنی بیرون رفته، اما هنوز هم آنها بیشترین پول را برای این اثر پرداخته‌اند. جان ویتنی خود در سال 1982 از دنیا رفت .
2 – دکتر کچت ( 82‌میلیون دلار)
وینسنت ویلیام ونگوگ (1853-1890) امپرسیونیست هلندی که در 37 سالگی خودکشی کرد، پدیدآورنده گران قیمت‌ترین آثار هنری جهان است. او در طی 10سال پایانی زندگی‌اش بیش از 2000 کار ارائه داد که شامل 900 نقاشی و 1100 طرح می‌شود. مشهورترین آثار ونگوگ در دو سال پایانی‌اش متولد شد؛ در سال‌هایی که بیماری روانی‌اش آنقدر آزارش داد تا سرانجام او را به خودکشی کشاند. از این اثر ونگوگ دو نسخه وجود دارد که در هر دو دکتر کچت نشسته و تکیه داده به دست راست خود، دیده می‌شود؛ ولی این دو اثر به سادگی از یکدیگر قابل تمایز است. دکتر کچت مراقبت از ونگوگ در آخرین ماه‌های زندگی او را برعهده داشت. او علاقه‌مند به نقاشی و از دوستان صمیمی‌نقاش به شمار می‌آمد. در این اثر در کنار دکتر کچت گل انگشتانه‌ای دیده می‌شود که از عصاره آن برای معالجه برخی بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود.
3ا-Au Moulin de la Galette (ا78‌میلیون دلار)
سومین اثر گران قیمت جهان متعلق به پیر آگوستو رنوار(1841-1919) نقاش فرانسوی است که او نیز از نقاشان سبک امپرسیونیست است. او در یک خانواده کارگر به دنیا آمد. در مهارت او همین بس که در جریان دیدارش از جان واگنر موسیقيدان بزرگ تنها در 35دقیقه پرتره او را کشید. او به خاطر اشباع رنگ و رنگ‌های مرتعش در آثار معروف است.
Au Moulin de la Galette اثر گران‌قیمت او که در لیست 10اثر گران‌قیمت جهان در رده سوم قرار دارد، صحنه‌ای از رقص مردم در فضای باز و پارکی در نزدیکی منزل او نشان می‌دهد. این اثر در ماه می‌1990 به قیمت 78‌میلیون دلار به فروش رفت.
4 – قتل عام بی‌گناهان (76‌میلیون دلار)
تابلوی قتل عام بی‌گناهان اثر پیتر پاول روبنز چهارمین اثر گران‌قیمت نقاشی جهان است.
روبنز یکی از مشهورترین نقاشان قرن هفدهم و از وفادران به سبک باروک است. سبکی که روی حرکت، رنگ و نفسانیات تاکید دارد.
تابلوی قتل عام بی‌گناهان براساس داستانی از انجیل درباره کشتن کودکان کشیده شده است و هم اکنون در موزه هنرهای اونتاریای کانادا قرار دارد. این اثر روبنز در سال 2002 در حدود 76‌میلیون دلار به فروش رفته است.
5 – پرتره ونگوگ( 65‌میلیون دلار)
رتبه پنجم گران‌قیمت‌ترین آثار نقاشی جهان باز هم به ونسان ونگوگ اختصاص دارد و این بار دیگر پرتره خود نقاش است. ونگوگ در طول زندگی خود تعداد قابل توجهی پرتره از خود به یادگار گذاشته و احتمالا هیچ گاه نمی‌دانسته خود سوژه‌ای‌ میلیون دلاری برای آینده خواهد بود؛ ولی این پرتره مشهور او که در بسیاری از مقالات و مطالب مربوط به او نیز به کار می‌رود، اثری است که در سال 1998 در حدود 65میلیون دلار به فروش رفته است.
6 – Rideau, Cruchon et Compotierب(۶۰میلیون دلار)
پل سزان فرانسوی (1839-1906) رتبه ششم گران‌قیمت‌ترین نقاشی را به خود اختصاص داده است. او نیز از نقاشان پست امپرسیونیست و همچنین از پایه‌گذاران مکتب کوبیسم است.
اثر مشهور او Rideau, Cruchon et Compotier در فاصله سال‌های 1893 تا 1894 کشیده شد و گران قیمت‌ترین اثر اوست. این اثر او که طبیعت بی‌جان و تعدادی میوه درون ظرف را نشان می‌دهد، هم بخشی از کلکسیون خانواده ویتنی بود که به قیمت 60‌میلیون دلار به فروش رفت.
7 – عروسی پیر( 51‌میلیون دلار)
اثر گران‌قیمت هفتم جهان باز هم متعلق به پیکاسو است و در سال 1905 کشیده شده است. «عروسی پیر» در زمانی کشیده شد که نقاش فقید در غم خودکشی دوست صمیمی‌اش کارلوس کاساگماس به سر می‌برد. این اثر به جوزف استرانسکی دوست پیکاسو تعلق داشت که او آن را به پسر پیکاسو و سپس به دولت فرانسه اهدا كرد.
این اثر در 1989 به قیمت 51‌میلیون دلار در یک حراجی به فروش رفت.
8 – زن دست به سینه ( 50‌میلیون دلار)
پیکاسو همچنین اثر هشتم گران‌قیمت جهان را در اختیار دارد. این اثر 50‌میلیون دلاری «زن دست به سینه» است که در سال 1902 در دورانی موسوم به «دوره آبی» زندگی نقاش کشیده شد. زن درون نقاشی ناشناس است؛ اما تصور می‌شود مربوط به زنی در زندان يا بیمارستان سنت لازار پاریس باشد. این اثر در سال 2000 در حراج کریستی به قیمت 50‌میلیون دلار معامله شد.
9 – زنبق‌ها
اثر نهم نیز باز متعلق به ونگوگ است. «زنبق‌ها» از جمله آثار نخستین سال‌های کار نقاش و در دورانی است که هنوز نقاش بیمار نشده بود. این اثر در سال 2006 به قیمت حدود 54‌میلیون دلار شد، فروخته اما خریدار به دلیل مرگش قادر به پرداخت پول آن نبود و لذا این اثر به صاحب قبلی آن پس داده شد.
10 – رویا ( 49‌میلیون دلار)
و بالاخره «رویا» اثر پابلو پیکاسو دهمین اثر گران‌قیمت جهان است که در ژانویه 1932 کشیده شده است، زمانی که پیکاسو 50 ساله بود. گفته می‌شود این اثر در یک بعدازظهر کشیده شده است. این اثر در 1941 فقط 7000‌دلار قیمت داشت؛ اما حال شایع است که حتی 139‌میلیون دلار هم فروخته شده است، اگر این شایعه صحت داشته باشد این اثر پیکاسو رتبه نخست گران‌قیمت‌ترین اثر هنری را از آن خود خواهد کرد، اما تا پیش از آن قیمت آن 49‌میلیون دلار بوده است.  

پرتره ونگوگ

دكتر كچت- ونگوگ

زن دست به سينه – پيكاسو

يك پسر و پيپ- پيكاسو

~ توسط 4pesar در دسامبر 27, 2007.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: