ناگفته‌هايي از پرونده ماكوان مولودزاده ( وبلاگ وسوسه‌ای به نام بودن )

ماكوان اعــدام شد. چهارشنبه گذشته از زندان كرمانشاه با خانواده‌اش تماس گرفتند كه بياييد براي تحويل جسد. حال ناله و آه و زاري ندارم. اين پست را براي اين مي‌نويسم چون نكاتي وجود دارد كه بايستي بدان‌ها اشاره كرد. جزئيات تكان‌دهنده‌اي كه تاكنون مطرح نشده.

1. ماكوان توسط دادستاني پاوه دستگير شد. به دستور حكيمي، دادستان پاوه سرش را تراشيدند و در شهر گردانيده شد.  شخص دادستان افرادي را كه ادعا شده بود لــــواط با آنان انجام شده را دستگير و تحت فشار از آنان اعتراف گرفت و در حالي كه هيچ شاكي خصوصي براي پرونده وجود نداشت، خود اعترافات را به عنوان شكايت به دادگاه ارائه نمود.

در حالي كه طبق تبصره 3 ماده 3 قانون احياي دادسرا صراحتاً حق هر گونه تحقيق و اقدام در خصوص اعمال منافي عفت از دادسراها سلب شده، مراحل بازجويي و تكميل پرونده توسط دادستاني انجام شد.

و در حالي كه موارد بسياري تخلف قانوني در روند صدور حكم در پرونده وجود داشت و لـــواط ايقابي به هيچ عنوان توسط قاضي پرونده احراز نشده بود، وي تنها به استناد علم خود حكم اعدام را صادر نمود.

با تلاش وكيل ماكوان و مدافعين حقوق بشر و به دستور مستقيم هاشمي شاهرودي، رياست قوه قضائيه اجراي حكم ماكوان متوقف شد. در استدلال آقاي شاهرودي به استناد فتواي آيت‌الله خامنه‌اي كه عنوان مي‌كند در صدور حكم اعدام  ايقابي بودن لــ ــواط بايستي كاملاً به اثبات برسد، حكم صادره خلاف شرع شخيص داده شده بود.
دادستان پاوه خود پرونده را به شوراي بررسي احكام آورده، توصيه‌هايي نمود و ظرف شش روز خود دستور نيابت اجراي حكم را دريافت كرد و در بازگشت سريعاً مقدمات اعدام ماكوان را فراهم آورد.

سوالي كه براي همگان مطرح مي‌شود اينست كه اين همه سعي و تلاش دادستان در جهت اعدام يك فرد به چه دليل است؟

پاسخ را بايستي در اختلافات دادستان با خانواده و خود شخص ماكوان مولودزاده جستجو كرد. گويا ماكوان كه اخلاق تندي هم داشته يك بار با خودرو جلوي حكيمي، دادستان شهر ويرا‍ژ داده و پس از آن چندين بار بين اين دو درگيري‌هايي به وجود آمده. و يك بار دادستان به ماكوان گفته كه: «ماكوان، من آخر تو را مي‌كشم.» و كشت. به راستي بايد اين عزم و اراده آهنين را ستود.

2. از طرف ديگر با وجودي اينكه اخذ اعتراف از متهم تحت آزار جسمي و فشار رواني غيرقانوني و اعترافات مأخوذ فاقد وجاهت قانوني است بررسي پرونده نشان مي‌دهد كه ماكوان در كليه بازجويي‌ها اتهام انجام لــ ــواط را رد نموده و پس از اتمام اوراق بازجويي، برگه‌ي ديگري به پرونده اضافه شده كه در آن متهم به انجام اين عمل اعتراف و صحت آن را تأييد نموده. اين طور كه ماكوان خود براي پدرش واگويه كرده، در شب اخد اين اعتراف در حالي كه دست‌هايش از پشت با دست‌بند به هم بسته شد بود، لوله تفنگ را بر شقيقه‌ي وي گذاشته و با تهديد به مرگ وي را مجبور به پذيرش اتهامات كرده‌اند.

لینک به منبع

تذکر: لینک به یک منبع غیردگرباش است

~ توسط 4pesar در دسامبر 14, 2007.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: