حاشيه هاي حضور : همراه شو عزيز ( بنیاد باران )

برنامه‌ با عنوان « همراه شو عزيز» به مناسبت پاس‌داشت روز 16 آذر از سوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران با حضور سيد محمد خاتمي رييس‌جمهور سابق كشورمان درسالن شهيد چمران دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار شد

*صل علي محمد، منجي ملت آمد
حاشيه‌هاي داخل سالن شهيد چمران دانشكده فني دانشگاه تهران

*اين برنامه قرار بود ساعت 2:30 دقيقه بعدازظهر برگزار شود، ولي قبل از ساعت يك بعدازظهر سالن شهيد چمران دانشكده فني دانشگاه تهران بطور كامل پر شده بود و در اين حالت مجري دانشجويان را به بيرون از سالن و مشاهده برنامه از طريق ال.سي.دي راهنمايي مي‌كرد. سرانجام حدود ساعت 2:30 دقيقه سالن نظم گرفت و پس از دست زدن دانشجويان و خواندن سرود « يار دبستاني من» و فرستادن صلوات برنامه شروع شد.

* بعد از نظم‌ يافتن سالن كليپي نمايش داده شد كه در آن تصاويري از واقعه 18 تير 78 و همچنين روز 16 آذر 83 و سخنراني خاتمي در دانشگاه تهران به نمايش درآمد.

* هنگام ورود خاتمي به سالن، مجري خطاب به دانشجويان گفت: به مناسب ورود خاتمي شعار دهيد: «دانشجو، دانشجو، اتحاد اتحاد»، » دانشجو مي‌ميرد ذلت نمي‌پذيرد «، » درود بر خاتمي » كه جمع حاضر اين شعارها را تكرار كردند و سپس سرود « يار دبستاني من‌» را همراه با دست زدن خواندند. همچنين دانشجويان شعار دادند «درود بر خاتمي»، » دانشگاه سنگر است ، خاتمي را ياور است»، » خاتمي دوستت داريم «، «صل علي محمد، منجي ملت آمد «، و اين شعارها را تا زمان ورود خاتمي به سالن تكرار كردند.سپس برنامه با خواندن آياتي چند از قرآن مجيد و سرود جمهوري اسلامي آغاز شد.

* در آغاز برنامه حسين نقاشي، دبير انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران بيانيه اين انجمن را قرائت كرد كه در خلال خواندن اين بيانيه دانشجويان به تشويق مي‌پرداختند.

*دانشجويان حاضر در سالن در بخش‌هاي مختلف سخنراني خاتمي با تشويق ديدگاههاي وي را تاييد مي‌كردند. *بعد از سخنراني خاتمي پرسش و پاسخ شروع شد كه در آن سوالات كتبي دانشجويان از سوي مجري از خاتمي پرسيده شد. يكي از دانشجويان پرسيده بود چرا هنوز برخي به دنبال اين موضوع هستند كه بگويند دانشگاه ما اسلامي نيست؟ كه خاتمي به تندي اين گفته را رد كرد و دانشجويان وي را تشويق كردند.

* سوال ديگري اين بود كه نظر شما راجع به انتخابات مجلس هشتم چيست؟ كه خاتمي در بخشي از پاسخش تأكيد كرد كه بنده در انتخابات كانديدا نمي‌شوم ولي رأي مي‌دهم و تشويق مي‌كنم كه شما نيز رأي دهيد.در اين هنگام برخي از دانشجويان فرياد زدند « خاتمي رييس‌جمهور آينده» كه خاتمي گفت:‌ ابدا.

* يكي از دانشجويان در واكنش به بخشي از سخنان خاتمي فرياد زد:« هشت سال پيش ثابت كردي كه هيچ كاري نكردي » در اين هنگام حضار اين دانشجو را هو كردند و فرياد زدند « درود بر خاتمي» كه خاتمي در اين هنگام گفت: بگذاريد حرفش را بزند. اين دانشجو حرف خوبي زد باز خدا رحم كند كه يك نفر حرفش را در اين‌جا مي‌زند كه خيلي‌ها تاب شنيدن حرف را هم ندارند؛ چه برسد به اين كه پاي عمل برسد.

* در خلال پاسخ‌هاي خاتمي يكي از دانشجويان دختر قصد پرسيدن سوال شفاهي را داشت كه با مخالفت جمع روبه‌رو شد ولي بالاخره پرسيد: آقاي خاتمي تا چه حد در اين جامعه براي بنده كه داراي حجاب چادر هستم، امنيت وجود دارد؟ به خاطر اين حجاب بي‌حرمتي به ما مي‌شود كه خاتمي گفت: بيخود مي‌كنند. هرگونه اهانتي به خصوص براي رعايت موازين ديني محكوم است.

* يكي ديگر از سوال‌كنندگان پرسيده بود آيا اظهارنظر رييس‌جمهور پيرامون پرونده موسويان، دخالت در كار قوه قضاييه نيست؟ خاتمي گفت: هركس در اظهارنظر آزاد است و بنده نمي‌خواهم وارد ماهيت اين پرونده شوم ولي آقاي موسويان ديپلمات جدي در اين پرونده بودند كه با تشويق جمع روبه‌رو شد.در اين هنگام فردي از ميان جمعيت گفت: ناصري چه‌طور؟ كه خاتمي در واكنش گفت: آقاي ناصري نيز از بهترين ديپلمات‌ها بودند.

* در سوال كتبي يكي ديگر از سوال‌كنندگان آمده بود كه آيا پا گذاشتن روي بايدها و نبايدهاي ديني جزء اصلاحات است؟ كه خاتمي در واكنش گفت:ابدا، من نمي‌گويم كه همه مردم را مجبور كنيد كه مسلمان باشند.

* سوال ديگر اين بود كه اقدامات شما در دوران رياست جمهوري‌تان در رابطه با حادثه 18 تير 78 چه بود؟ خاتمي گفت‌ اين حادثه يكي از تلخ‌ترين حادثه‌ها در دوران رياست جمهوري بنده بود كه مظلوم بزرگ در اين عرصه دانشگاه و دانشجو بود.

* بعد از پايان برنامه پرسش و پاسخ، با اعلام رسمي مجري اين برنامه مبني بر آن‌كه برنامه انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران به پايان رسيده است، اين مراسم به پايان رسيد و در هنگام خروج خاتمي از سالن دانشجويان وي را تشويق كرده و فرياد زدند:« درود بر خاتمي»

* در دست دانشجويان داخل سالن سخنراني پلاكاردهايي همچون «همراه شو عزيز»، «حرف را بايد زد، دزد را بايد گرفت»، «صحبت از پژمردن يك برگ نيست»،‌ » باز بايد سرنوشت ازسر نوشت»، » دانشجوي زنداني، آزاد بايد گردد «، » دانشجو دانشجو، اتحاد اتحاد «، «صل علي محمد سيد ما خوش‌آمد «، » يار دبستاني من …. با من و همراه من…»، » مجيد توكلي، احمد قصابان، احسان منصوري را آزاد كنيد»، «روزبهان اميري را آزاد كنيد»، و تصاويري از خاتمي بود.

حاشيه‌هاي بيرون از سالن شهيد چمران دانشكده فني دانشگاه تهران

* ورود به دانشگاه تهران بدون داشتن كارت دانشجويي اين دانشگاه غير ممكن بود.

* پيش از ورود سيد محمدخاتمي به دانشگاه تهران تعدادي از اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان دانشكده علوم پايه اين دانشگاه از ساعت 13:15 دقيقه در مقابل دانشكده علوم پايه تجمع كرده و ساعت 13:30 به سمت دانشكده حقوق و علوم سياسي حركت كردند.

* دانشجويان ساعت 14 از مقابل دانشكده حقوق به سمت دانشكده فني رفته و پس از دقايقي توقف در مقابل اين دانشكده و خواندن سرود يار دبستاني من وارد محل سخنراني خاتمي شدند.

* درحالي كه حدود ساعت 14:20 دقيقه ظرفيت تالار چمران دانشكده فني پر شده بود، تعدادي از دانشجويان در راهروي اين دانشكده حضور داشتند. آنها درمقابل دو تلويزيوني كه در دو طرف راهروي دانشكده فني نصب شده و قرار بود به طور مستقيم تصاوير داخل سالن را نشان دهد در انتظار ورود و سخنراني خاتمي نشستند.

* در اين ميان تعدادي از دانشجويان اقدام به توزيع بيانيه، نامه به خاتمي و نشرياتي مي‌كردند كه در آنها نسبت به خاتمي و حضور وي در دانشگاه انتقاداتي شده بود؛ اين در حالي بود كه تعداد ديگري از دانشجويان نيز به پاره كردن اين بيانيه‌ها و نشريات اقدام مي‌كردند. همچنين ويژه‌نامه‌اي به مناسبت 16 آذر نيز در بين دانشجويان توزيع شد.

* پس از شروع سخنراني خاتمي، به دليل پخش نشدن صدا در راهرو تعدادي از دانشجويان كه حدود صد نفر بودند در مقابل تالار تجمع كرده و قصد ورود به آن را داشتند كه به دليل پر بودن سالن با ممانعت اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران مواجه شدند. اين در حالي بود كه يكي دو نفر از دانشجويان كه قصد برهم‌زدن آرامش را داشتند با دانشجويان ديگر درگير شدند.

* حدود 100 نفر از دانشجويان نيز بيرون از دانشكده و در مقابل درب آن به طور پراكنده ايستاده بودند. با وصل شدن صدا در راهرو دانشجويان كه تعدادشان بيش از 300 نفر بود در داخل راهرو به سخنان خاتمي گوش دادند.

* تعدادي از ماموران يگان ويژه پليس تهران بزرگ در خيابان‌هاي اطراف دانشگاه تهران مستقر بودند كه با پايان سخنراني خاتمي محل را ترك كردند.

* ساعت 16:45 همزمان با پايان سخنراني خاتمي دانشجويان در حالي كه سرود يار دبستاني را مي‌خواندند از دانشكده فني خارج شدند و پس از دقايقي توقف در مقابل اين دانشكده محل را ترك كردند.

لینک به منبع

تذکر: منبع غیردگرباش است

~ توسط 4pesar در دسامبر 12, 2007.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: