جملات دردسر سازٍ یک دانشمند ژنتیک برنده جایزه نوبل ( وبلاگ آوای موج )

جملات دردسر سازٍ یک دانشمند ژنتیک برنده جایزه نوبل

جیمز واتسن بک دانشمند بیولژیست امریکایی است که در سال 1962 به همراه همکارانش،jameswatsen.jpg فرانسیس کریک و موریس وکین برنده جایزه نوبل شد برای کشف ساختار DNA. اخیرا او مجبور شد که از سمتش در (Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL پس از 43 سال بر خلاف میلش استعفا دهد برای اینکه گفته است که افریقاییها (سیاه پوستان) به لحاظ ذهنی عقب مانده اند. این اظهار نظر او در دو سه هفته گذشته بسیار سروصدا کرد و باعث شد که میزبان اروپایی اش دعوتش از او را برای سخنرانی پس بگیرد.

و اما این اولین بار نیست که واتسن اظهار نظرهایی از این دست می کند که برایش دردسر میسازد. هر چند که هیچکدام دیگر از اظهار نظرهای قبلی او تا به این اندازه سروصدا نکرده بود. جملات معروف دردسر ساز او اینها هستند:

  • همه سیاستهای اجتماعی ما مبتنی بر این اصل است که افریقاییها (منظور سیاه پوستان است) از بهره هوشی مساوی با دیگران برخوردارند در حالیکه همه تستهای ما بر عکس اینرا نشان میدهد.

  • اگر تستهای ژنتیکی و مهندسی تشخیص دهند که یک جنین در آینده احتمال دارد که گــ ـی و یا احمق شود, مادر باید حق داشته باشد که بچه اش را سقط کند.

  • مردم می گویند که این خیلی بد است اگر ما (با دستکاری ژنیتیکی) همه دخترها را زیبا کنیم ولی من فکر می کنم که آن بسیار ایده خوبیست.

– نوشته بالا ترجمه یک متن خاص نیست و برگرفته از چند مقاله خبری است. ولی یکی از مقالات خوبی را که در این باره نوشته اند می توانید در اینجا بخوانید.

لینک به منبع

تذکر: نقل از یک وبلاگ غیردگرباش است

~ توسط 4pesar در نوامبر 25, 2007.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: