بازتاب‏های هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا اعلام‏ شدن ‘دامبلدور’

بازتاب‏های هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا اعلام‏ شدن ‘دامبلدور’

رولینگ که کودکان فراوانی را در سراسر دنیا با کتاب خود همراه کرده است، در پاسخ به انتقادات گروه های مدافع حقوق کودکان می گوید: “او شخصیت داستان من است و این حق من است که بگویم چگونه آدمی است”.
هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا اعلام شدن یکی از شخصیت های اصلی مجموعه هری پاتر بحثهای فراوانی را در محافل آموزشی و ادبی جهان برانگیخته است.
به گزارش الف از تایم، تلویزیون بی بی سی و نشریه سان، ج.ک.رولینگ، نویسنده مشهور سری کتاب های داستان های کودکانه هری پاتر، به هنگام سخنرانی در کرنیگ هال شهر نیویورک در تور معرفی آخرین کتاب خود و در پاسخ به یکی از طرفداران جوان داستان های هری پاتر که از وی می پرسید، آیا “دامبلدور” سرانجام عشق واقعی خود را پیدا خواهد کرد، در میان بهت همگان پاسخ داد “دامبلدور یک هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا است”.

دامبلدور کیست؟
شخصیت تخلیلی آلبوس پرسیوال والفریک برایان دامبلدور معروف به آلبوس دامبلدور، رئیس مدرسهٔ جادوگری هاگوارتز و پدید آورنده “محفل ققنوس” است. وی پیری خردمند و یکی از قوی‌ترین جادوگران تاریخ تصویر می شود که می‌تواند لرد ولدمورت، جادوگر بدذات را نابود کند. دامبلدور استاد هری پاتر است که در بسیاری از بحران‌ها به عنوان راهنما و تکیه گاه هری – قهرمان داستانن – ظاهر می شود.
به گفته رولینگ، داملبلدور هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا است و نسبت به گلرت گریندلوالد – یکی دیگر از شخصیت های تخلیلی سری داستان های هری پاتر – تمایلات هــمــجــنســـگرایانه داشته است.

گلرت گریندلوالد کیست؟
گلرت دانشجوی مدرسه جادوگری دورمشترانگ است که در جادوی سیاه تبحری خاص داشته است. وی به دلیل رفتارهای شریرانه خود از مدرسه جادوگری اخراج می شود. گریندلوالد در نهایت به علل نامعلوم به دست داملبدور کشته می شود.
رولینگ که کتاب وی از زمان انتشار اولین سری آن تاکنون به صورت کتاب و فیلم در تیراژ میلیاردی در تمامی زبان های زنده دنیا به فروش رفته و کودکان بسیاری را در دنیا با خود همراه کرده است، در پاسخ به خبرنگارانی که از وی در مورد دلیل اعلام هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا بودن شخصیت دامبلدور می پرسیدند پاسخ داد:
“عشق مردان شجاع و باهوش به همدیگر برای من هیچ گاه جدید نبوده است”.
رولینگ که در کنفرانسی خبری در تورنتو صحبت می کرد، افزود:
“او شخصیت داستان من است. او چیزی است که هست و این حق من است که بگویم چگونه آدمی است”.
اعلام هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا بودن دامبلدور، بحث های فراوانی را در محافل ادبی و آموزشی جهان برانگیخته است. در حالیکه برخی از گروه های حامی از حقوق کودکان رولینگ را به جنایت علیه کودکان متهم می کنند، گروه های هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا این اقدام رولینگ را تحسین کرده و آن را گامی در جهت عادی کردن نگاه دنیا و کودکان به این مساله عنوان می کنند.
پتیر تاچل، از فعالان هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا با استقبال از اعلام هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگــرا بودن دامبلدور اظهار داشت “گنجاندن واقعیت هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرایی در ادبیات کودکانه خبر خوبی است، اما اینکه رولینگ از ابتدا در کتابش این موضوع را به صورت شفاف مطرح نکرده و الان آن را اعلام می کند خوب نیست”.
سخنگوی گروه حامی هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرای استون ول نیز با تحسین برانگیز خواندن این موضوع اظهار داشت “این نشان می دهد که اکنون هیچ محدودیتی برای کارهای هــمــــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرایان زن و مرد وجود ندارد”.
یکی دیگر از حامیان این اقدام رولینگ در دفاع از هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا اعلام کردن دامبلدور می گوید: “خوشحالم که کودکانی که ممکن است روزی هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا شوند، اکنون یک الگوی دوست داشتنی و باهوش دارند”.
از سوی دیگر، یکی از مخالفان این اقدام می گوید: “رولینگ شیطان است. وقتی که بچه های شما از شما بپرسند هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرایی چیست؟ شما چه جوابی دارید؟”.
هری پاتر و سنگ جادو، هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش، هری پاتر و محفل ققنوس، هری پاتر و شاهزاده دورگه و هری پاتر و یادگاران مرگ عنوان هفت کتابی است که در ایران نیز همانند بیشتر کشورهای دنیا به صورت های مختلف و با ترجمه های مختلف به صورت کتاب و ضمیمه منتشر و با استقبال کودکان ایرانی مواجه شد.

لینک به منبع

توضیح پسر:
در نقل خبر قدری دست بردم ( چون گویا است که سایت الف بسیار این خبر رو مغرضانه نقل کرده ) اول اینکه حتما خانم رولینگ از کلمه هــمـ ـجـ ـنسـ ــبـ ـاز استفاده نکردند و دوم اینکه فکر می کنم در ترجمه گفته های فعالین هم سایت الف دست برده. چون صد در صد یک فعال حقوق هـ ــمـ ـجـ ـنـ ـسـ ـگـ ــرایان بر نمی گرده بگه « خوشحالم که کودکانی که ممکن است روزی هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا شوند »، همونطور که می دونید هـ ـمجـ ــنســ ــگرایی یک انتخاب نیست.
( با تشکر از پوریای عزیز که من رو در جریان این خبر قرار دادند )

~ توسط 4pesar در اکتبر 28, 2007.

یک پاسخ to “بازتاب‏های هـ ـمــ ــجـ ـنــ ـســــ ــگـ ـرا اعلام‏ شدن ‘دامبلدور’”

  1. […] تازه! ) روی پسر رفت یکی اون هتل گـــی ها بود و یکی هم اون خبری که در مورد حرف های رولینگ بودحس مدیریت یه خبرگزاری رو داشتم ( اینم به خودخواهی ها […]

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: